суббота, 22 июня 2013 г.

Австралія
Географічне положення. Рельєф

Австралія — найменший материк Землі. Його площа — близько 7,7 млн кв.км. 
Довгий час материк був ніби відірваний від історичних процесів, що відбувалися в інших частинах світу. За багато тисяч років у Африці, Азії, Європі, Америці народилися могутні центри цивілізації, а в Австралії, як і раніше панував кам'яний вік.
Це материк, де все «навпаки»: у жовтні розпускаються квіти, у квітні – починається зима; дерева на зиму скидують кору, а не листя; у заростях живуть безкрилі птахи, а самим страшним звірем є кролік…

Унікальність природи цього материка обумовлена ФГП. Разом із прилеглими островами він повністю розташований у Південній півкулі. Південний тропік перетинає Австралію таким чином, що на північ від нього лежить її менша частина. Материк омивають теплі води Тихого й Індійського океанів. Австралія не має сухопутних кордонів з іншими материками, тому її називають материком-островом. На північ і схід від Австралії розташована безліч островів материкового, коралового і вулканічного походження. Найбільші з них: острів Нова Ґвінея, острови Нової Зеландії.
Береги розчленовані: на півночі півострів Кейп-Йорк і затока Карпентарія; на пів­дні — Велика Австралійська затока. Біля південно-східних берегів лежить острів Тасманія, відділений від материка Бас­совою протокою. Уздовж північно-східних берегів на 2000 км простяглося пасмо коралових рифів і островів — Великий Бар’єрний риф. 
Крайні точки материка:
Пн. – м. Йорк 12 пд. ш. 142 сх. д.
Пд. – м. Південно-Східний 38 пд. ш. 147 сх. д.
Зх. – м. Стіп-Пойнт 26 пд. ш. 113 сх. д.
Сх. – м. Байрон 28 пд. ш. 153 сх. д.

Австралія повністю розташована у південній та східній півкулях, її протяжність з ПН на ПД – близько 2990 км, з Зх на Сх – близько 4000 км.

Австралія омивається Індійським та Тихим океанами. Берегова лінія розчленована слабко, на узбережжях мало заток, сприятливих для будівництва портів.
Великий Барєр’ний риф

  

Східні береги неприступні із-за найбільшої в світі коралової споруди – Великого Барєр’ного рифу (2000 км).
Австралія – ​​самий плоський материк. Велика частина його уявляє собою рівнину, краї якої підняті, особливо значно на сході.


Австралія за рельєфом схожа на Афріку: мало низовин, гірська область знаходиться на сході (як і в Африці). Рельєф обумовлений будовою земної кори: Австралія лежить на Індо-Австралійській плиті.
На сході та південному сході знаходиться гірський пояс. Це остаточно-брилова гірська область. Західні схили пологі й плавно переходять в центральні рівнини, східні – круто обриваються до океану. Вища точка Великого Вододільного хребтагора Косцюшко, 2228 м. У південній частині гірського ланцюга знаходяться Блакитні гори. 
Пунчак-Джая і гора Косцюшко
Блакитні гори
 
 
Корисні копалини материка

Група корисних копалин
Зв’язок з геологічною будовою
Види корисних копалин
Райони поширення
Паливні
Пов’язані з осадовим чохлом
Нафта, природний газ, буре та кам’яне вугілля
Схід, південний схід материка
Рудні
Магматичні та метаморфічні (кристалічний фундамент)
Залізні, манганові руди, кольорові метали, нікель, мідь, золото
Захід, північ, південь,
о. Тасманія
Нерудні
Мають різноманітне походження, притаманні до різних тектонічних структур
Алмази, опали
Захід (алмази м. Кімберлі), Центральна низовина – опали

Висновки: В основі материка лежить давня Австралійська платформа, тому в Авст­ралії переважають невисокі рівнини (від 200 до 600 м). Рівнинну територію Австралії можна поділити на дві частини: західну і цент­ральну. Західна частина материка піднята, тут простяглися великі плоскогір’я заввишки 400—600 м. Це пов’язано з тим, що західна частина Австралії лежить на піднятті давньої платформи. Центральна частина материка — велика Центральна низовина, розташована у прогині Австралійської платформи і вкрита потужним шаром осадових порід. Висота низовини не перевищує 100 м, а місцями вона лежить нижче рівня океану.
Гори в Австралії розташовані на сході. Це Великий Вододільний хребет, середня висота якого становить 1000—2000 м, максимальна — 2228 м (г. Кос­цюшко). Він простягнувся з півночі на південь уздовж узбережжя Тихого океану. Гори старі, сильно зруйновані. Тут немає діючих вулканів і льодовиків.

Природні ресурси Австралії є багатими: родовища вугілля, поліметалічних руд, міді, золота, великі поклади високоякісних залізних руд, нафти, природного газу та різноманітної природної сиро­вини.

Комментариев нет:

Отправить комментарий

Примечание. Отправлять комментарии могут только участники этого блога.