воскресенье, 16 марта 2014 г.

Сполучені  Штати  Америки  

Офіційна назва держави – Сполучені Штати Америки. Площа США становить 9,4 млн км2; населення  –  306,8 млн осіб. Столиця держави  – Вашингтон. США  – це батьківщина першої у світі Конституції, яка була прийнята ще 17 вересня 1787 р. За формою державного правління США є президентською республікою, за державним устроєм – федеративною державою. Вищою посадовою особою держави є президент, який уособлює у собі й виконавчу владу. Вищим законодавчим органом влади є Конгрес США, який складається з двох палат. Влада і  авторитет президента в  США дуже великі. Він може накладати вето на закони парламенту, призначати членів Верховного суду. В той же час його влада контролюється як парламентом, так і Верховним судом, який може відмінити будь-яке  рішення  інших гілок влади, якщо воно суперечить Конституції. Така система взаємного контролю гілок влади не дозволяє їм безмежно застосовувати свої владні повноваження. Територія США поділена на  50  штатів (включаючи Аляску і Гаваї) і федеральний  (столичний)  округ  Колумбію.  Держава  має  й  відокремлені територіальні володіння. Серед  них  Віргінські  острови, Самоа, Гуам, Пуерто-Ріко, острови Уейк, Джонстон, Мідуей та ін. Об’єднавшись у федерацію,  штати за Конституцією  відмовилися  від  частини  своїх  суверенних прав на користь федеративних інтересів, у тому числі від права на вихід із федерації.  Офіційно встановленої державної мови у США немає, однак  найпоширенішою  мовою   спілкування в країні є англійська. Грошовою одиницею є американський долар.
Географічне положення. Країна  розташована  на  більшій,  переважно центральній частині материка Північна Америка.  Протяжність країни з півночі на південь понад 2570 км, а із заходу на схід – від Атлантичного узбережжя до Гавайських островів у Тихому океані – становить понад 4500 км. США розміщені у восьми часових поясах. Територія країни омивається водами двох океанів –  Атлантичного і Тихого, протяжність материкової берегової лінії становить 8035 км. На півночі США межують з Канадою, її південною сусідкою є Мексика, на північному заході має морські кордони з Росією. Загалом географічне положення країни зручне.
Природні умови і ресурси США різноманітні, що зумовлено великими розмірами країни, значною протяжністю її території не тільки із заходу на схід, а й з півночі на південь.  Дві великі гірські системи височать на заході і сході країни. Між ними простягаються великі за розмірами рівнини, якими течуть Міссісіпі з Міссурі та Огайо. Ці річки каналами з’єднані з системою Великих озер і річкою Св. Лаврентія, яка є судноплавною. Для потреб східних  прибережних районів  США використовується низка коротких річок Атлантичного узбережжя. На  крайньому заході джерелами  питної води,  зрошування  та  гідроенергії стали  річки Колумбія  і  Колорадо,  які  до  того  ж  є  цікавими  всесвітньо відомими туристичними об’єктами.
Кліматичні умови на півночі і півдні країни відрізняються насамперед умовами зволоження, що найбільше впливає на освоєння і сільськогосподарську спеціалізацію окремих районів. Велика частина  опадів випадає на узбережжі Атлантичного океану, де формується помірний морський тип клімату під дією мусонів. У центральних штатах клімат помірно  континентальний, а на Тихоокеанському узбережжі перехідний – від океанічного до континентального. У південних штатах панують субтропічні типи клімату: на південному сході – вологий, а на південному заході – сухий, що зумовило формування тут пустель.
Ландшафти країни різноманітні – від лісових на півночі до лісостепових, степових і пустельних відповідно у центрі і на півдні.
США  забезпечені  різноманітними  мінерально-сировинними  ресурсами,  серед яких особливе значення мають вугілля, нафта і природний газ, залізна руда, руди кольорових металів (мідні, свинцеві, цинкові), а також золото, срібло, платина, уран, сірка і фосфорити.
Народонаселення і культура. З перших днів існування США характеризуються  стійким припливом іммігрантів. Тому нині країна відрізняється багатонаціональним і строкатим расовим складом населення. Найчисленніші за расовим складом є американці європейського походження  (майже 70 %). Представники інших рас, зокрема афроамериканці та американці азійського походження, становлять близько 30 %. Найменш численною є група корінного населення –  індіанці, яких залишилося менше 1 %.
Жорстокі, жадібні до землі європейці до кінця XVIII ст. вигнали більшу частину корінних жителів з їхніх земель уздовж Атлантичного узбережжя і Мексиканської затоки на не освоєний тоді захід. Такими були вигнання східних народів чірокі, чікасау, чоктау, крік, семіноле. Попри те що Конгрес США неодноразово проголошував гарантії захисту корінних жителів, білі поселенці   нехтували ними. Півстолітня війна  залишила  рештки  від  перших  народів, як їх нині називають у США, на 4 % території країни. З часом корінні американці перетворилися у сотні народів з  різними мовами і культурою.
Населення США розміщене по території країни нерівномірно. Це зумовлено історією заселення території європейцями і природними умовами. Нині міграції всередині країни спостерігаються переважно у південному та західному напрямках (у бік так званого Сонячного поясу).
У США переважає міське населення. Міста розвиваються у  країні понад  200 років, проте значний їх розквіт припадає на другу половину XIX ст. і сучасну епоху  супутників,  електроніки,  реактивних  двигунів. Особлива  роль  нині відводиться глобально орієнтованим містам, які розташовані вздовж Атлантичного і Тихоокеанського узбережжя США. Їх часто називають світовими містами, міжнародними воротами. У результаті зростання мегалополісів розширилася периферія великих міст. Найважливішими у цьому процесі є мегалополіси Атлантичного узбережжя, що тягнуться на 1000 км.  Серед них Бостон, Нью-Йорк, Філадельфія, Балтимор, Вашингтон. Окрім них, важливими мегалополісами країни є Нижні Великі озера (Чикаго-Детройт-Клівленд-Піттсбург), Підмонт (Атланта-Шарлотт-Ролі-Дарем), Флорида (Джексонвілл-Тампа-Орландо-Маямі), Техас  (Х ’юстон-Даллас-Форт-Верт-Сан-Антоніо), Каліфорнія (Сан-Дієго-Лос-Анджелес-Сан-Франциско).
Переважна більшість американців розмовляють англійською мовою, проте у 1/8 населення країни головна мова якась інша. Відмінності у використанні англійської мови дуже помітні на регіональному рівні між Сходом і Заходом, Північчю і Півднем, де існують свої діалекти.
Панівною релігією у США є християнство, однак воно також має значні просторові відмінності. Так, римокатолики найбільше зосереджені у мегалополісах на сході країни та у прикордонних районах з Мексикою. Лютерани сконцентровані переважно на півночі Великих рівнин. Мормони компактно проживають у штаті Юта.  Найбільше іудеїв  зосереджено у містах  і передмістях Південної Кароліни, Південної Флориди та Південної Каліфорнії.
Представники різних етносів намагаються зберегти свою мову, культуру, традиції, віросповідання. Проте у США сформувалася єдина американська культура, яка за походженням є «гібридною», але об’єднана спільними цілями американського народу. Для США характерна гнучкість ринку праці – кожний американець змінює роботу у середньому кожні п’ять років,  тобто економічно активне населення має високу мобільність. У країні працює багато висококваліфікованих спеціалістів – як своїх, так і з інших країн світу. Високим рівнем відрізняється американський менеджмент, зокрема, щодо швидкого прийняття рішень. Докризовий рівень безробіття у США пересічно становив 4,0-4,5 %.
Господарство. За масштабами економічного розвитку США випереджають інші країни світу. Загальновизнаною є думка, що США мають одну з найефективніших систем господарства. Це підтверджується макроекономічними показниками: держава має найбільший у світі показник сумарного ВВП – понад 14,6 трлн дол., а реальне зростання ВВП  становить пересічно 3 % на рік.
У США сформувалася ринкова модель ринкової економіки – потужна технологічно, різноманітна щодо галузевої структури, найбільша за масштабами і обсягами виробництва. Основна риса американської моделі економіки – перевага приватної власності над державним сектором, перевага підприємницьких рішень в усіх сферах економіки: інвестуванні, виробництві, використанні людських ресурсів, розподілі та збуті продукції. Попри це, держава все-таки відіграє важливу роль в економічних процесах. Насамперед, вона через законодавство бере участь у регулюванні співвідношення між окремими галузями, впливає на місцеву владу з метою створення конкуренції,  протидіє монополізму, всіляко захищає інтереси окремих соціальних груп.
Галузева структура господарства США характеризується чітко вираженою постіндустріальністю: переважна більшість ВВП – близько 80 % – створюється у сфері послуг. Частка матеріального виробництва у створенні ВВП становить відповідно близько 20 %, з них у сільському господарстві створюється дещо більше 1 % ВВП. Серед галузей матеріального виробництва обробна промисловість залишається найважливішою, натомість частка добувних галузей і сільського господарства постійно зменшується.
Промисловість. Найбільш розвинутими є наукоємні галузі промисловості, зокрема електроніка та багатопрофільне машинобудування. Швидкими темпами в останні десятиріччя розвивалися лазерна техніка, генна інженерія та біотехнології. Серед інших галузей промисловості, які є традиційними для США, особливо ефективними є металургія, хімічна і нафтохімічна галузі промисловості.
Основними промисловими районами США є Північно-Східний, Приозерний, Каліфорнійський, Аппалацький Підмонт.  Промисловими центрами є такі міста, як Сент-Пол, Сент-Луїс, Даллас, Сіетл. У США сформувалося кілька потужних технопарків – своєрідних науково-технологічних лабораторій, в яких розвиваються найсучасніші галузі промисловості. Серед  таких сучасних технопарків Силіконова долина Північної Каліфорнії, Шосе 128 у Бостоні, а також Вашингтонський, Даллас-Форт-Верт-Х’юстон та ін. Найбільші компанії США. Це корпорації «Дженерал Електрик», ЕзСЗґ. «Сіті груп», «Ексон Мобіл», «Дженерал Моторс», «АйБіеМ», «Американ Телеграф енд Телефон Груп», «Вол-Март», «еСБіСі комм'юнікейшнс» та ін. Найбільшою промисловою ТНК у США і в усьому світі є «Ексон Мобіл», яка утворилася унаслідок злиття двох нафтових гігантів. Валовий дохід цієї компанії перевищує ВВП окремих країн, як-от Венесуела чи Туреччина. Компанія має виробничі відділення і філіали на всіх континентах, а дочірні фірми у більшості країн Європи, Азії і Латинської Америки. «Ексон  Мобіл» видобуває понад 200 млн нафти на рік, а за  прибутками значно випереджає компанію «Дженерал  Моторс».
Сільське господарство США вирізняється високим рівнем продуктивності, незначною часткою зайнятих і переважанням рослинництва. У рослинництві провідною галуззю є вирощування різноманітних зернових культур. Нині на США припадає понад 45 % світового виробництва кукурудзи, 12  % світового виробництва пшениці. Країна посідає провідні позиції щодо вирощування рису. Крім виробництва зерна, у США розвиваються садівництво і городництво, вирощується бавовник і різноманітні субтропічні культури. Зміна природних умов як з півночі на південь, так і з заходу на схід позначилася на закономірностях вирощування сільськогосподарських культур у вигляді своєрідних поясів – зернового, пшеничного, бавовняного, субтропічних культур та ін. У США представлені майже усі галузі тваринництва, серед яких за обсягами виробництва особливо виділяються скотарство, птахівництво і свинарство.
Сфера послуг США має дуже розгалужену структуру. Так, понад 25 % усіх послуг припадає на операції з нерухомістю, надання фінансових і страхових послуг. Близько 22 % послуг створюється в оптовій і роздрібній торгівлі; 26 % – це ділові, юридичні, соціальні, особисті послуги, а також охорона здоров’я, розваги, відпочинок, туризм та автосервіс. Частка транспорту та зв’язку становить понад 8 % усіх послуг, а на державне управління припадає понад 18 %. Банківська справа з-поміж багатьох галузей сфери послуг є провідною. Вона характеризується концентрацією банківського капіталу при скороченні малих і середніх банків. У 50 з 12 тис. банків зосереджена третина активів і депозитів усіх банків США. Найпотужнішими з них є «Сіті Бенк Корпорейшн»,  «Бенк оф Американ»,  «Чейз Манхеттен Бенк»  та ін.
Американці як мобільна нація люблять подорожувати, тому важливою галуззю сфери послуг країни є туризм, який пов’язаний з відвідуванням великих міст і курортів,  відпочинком на морських курортах і розвагами. Задля задоволення  рекреаційних потреб громадян у країні  була створена  спеціальна мережа  автомагістралей,  яка дає змогу перетинати країну в усіх напрямках. В останні роки підвищився інтерес до подорожей потягом. Значною популярністю користується маршрут «Транс-Америка» – 12-добовий переїзд із Вашингтона до Лос-Анджелеса, а також залізничні тури до Скелястих гір із штату Айдахо до штату Монтана. Національні і тематичні парки із задоволенням використовують стародавні локомотиви і вагони для організації оглядових екскурсій.
Регіональний розвиток господарства. США є країною, в якій відчувається суттєва диспропорційність господарського розвитку між окремими територіями. Загальноприйнятим є поділ США на три великі економічні регіони – Північ, Південь і Захід. Проте у кожному з них існують менші регіони, що суттєво відрізняються один від одного розмірами, кількістю населення, господарською спеціалізацією і навіть своїми економічними проблемами.
Північ є  провідним економічним регіоном США. Тут  виробляється значна частина промислової і сільськогосподарської продукції. Майже всі промислові підприємства зосереджені у східній частині регіону. Сільське господарство переважає у західних штатах здебільшого у басейні Міссісіпі та в преріях.  Одним з найбільших міст Півночі, яке виконує найрізноманітніші функції, є Нью-Йорк. Тут зосереджені  промислові підприємства і потужні фінансові установи, розташована штаб-квартира ООН, машинобудівні і хімічні заводи, поліграфічні та швейні фабрики.
Іншими  важливими економічними, транспортними і культурними центрами регіону є Філадельфія, у якій розвинуті металургія, нафтохімічна та нафтопереробна галузі, Балтимор із суднобудівною та нафтопереробною промисловістю та міста Приозер’я: Чикаго і Детройт. На Півночі виробляють більше половини усієї сільськогосподарської продукції США.
Південь США спеціалізується переважно на нафтопереробній, нафтохімічній та алюмінієвій галузях промисловості. Більшість підприємств цих галузей розташовані у штаті Техас, на прибережній низовині сусідніх штатів та у долині річки Теннесі, де створено потужний енергетичний комплекс для енергоємної кольорової металургії. У районі розвиваються різноманітні галузі сільського господарства, проте переважає рослинництво.
Захід – це порівняно молодий економічний регіон, в якому розвиваються нові галузі промисловості (аерокосмічна, електронна), а також нафтопереробна, суднобудівна та ін.  Більшість міст – промислових центрів Заходу зосереджені у штаті Каліфорнія.  Серед них Лос-Анджелес, Сан-Франциско, Сан-Дієго, Сан-Хосе, Окленд. Серед міст інших штатів регіону виділяються Портленд, Сіетл. Сільське  господарство Заходу розвивається у двох напрямках: на зрошувальних землях – рослинництво, у гірських штатах – пасовищне тваринництво. У віддалених штатах Заходу, а саме на Алясці та Гаваях, своя спеціалізація.  Роль Аляски визначається видобутком нафти і газу, а також риболовством і пушним промислом. Гаваї – це сільськогосподарський і рекреаційний штат США.
Федеральна і місцева влада США приділяє особливу увагу розвитку депресивних штатів, стимулюючи їхнє економічне зростання. З цією метою розробляються спеціальні державні програми, створюються зони підприємництва і так  звані  кластери (комплекси). На відміну від технопарків, вони можуть спеціалізуватися не тільки на наукомісткому виробництві. Це можуть бути, наприклад, й деревообробні, рекреаційно-туристичні та інші комплекси, але обов’язково ті, які  використовують новітні технології.
Зовнішньоекономічна діяльність.  США відіграють провідну роль у світовій торгівлі. На США припадає близько 13 % світового експорту і 18 % світового імпорту. Пересічно експортується лише близько 15 % промислової продукції. Набагато більша в експорті роль сільського господарства. Статті експорту США – це продукти харчування і сільськогосподарської продукції. Країна посідає перше місце у світі за експортом кукурудзи та пшениці і друге за експортом рису. Експортуються також різноманітні продовольчі напівфабрикати, а з промислової продукції – літаки, телекомунікаційне обладнання, споживчі товари (автомобілі, ліки) та ін. Партнери США з експорту – це Канада, Мексика, Китай, Японія, Велика Британія. Товари імпорту дещо повторюють експортні товари. Серед них продовольчі товари, нафта, обладнання, споживчі товари (автомобілі, одяг, взуття тощо). Партнерами з імпорту насамперед є найближчі сусіди США і члени НАФТА Канада та Мексика. Серед інших країн провідне місце в імпорті товарів до США мають Китай, Японія та Німеччина. Нині США є найбільшим у світі експортером не тільки товарів, а й капіталу.
Розвиток українсько-американських відносин на сучасному етапі має загалом динамічний характер. Для нашої країни є дуже важливою підтримка США у МВФ, СОТ та інших міжнародних організаціях. Крім того, за роки незалежності суттєво зросли прямі американські інвестиції в економіку України, за обсягом яких США входять у десятку країн-інвесторів.
Найбільші обсяги інвестицій надходять у харчову промисловість. США входять до перших шести країн в українській зовнішній торгівлі.
ВИСНОВКИ:
Ø  Сполучені Штати Америки – це президентська республіка, федеративна держава, що розмістилася на площі 9,4 млн км2, з населенням 306,8 млн осіб.
Ø Територія США поділена на 50  штатів і федеральний (столичний) округ Колумбію; держава має й відокремлені територіальні володіння.
Ø  США розташовані переважно в центральній частині материка Північна Америка, мають зручне географічне положення і різноманітні природні ресурси: водні, лісові, земельні, мінерально-сировинні.
Ø  Країна відрізняється багатонаціональним і строкатим расовим складом населення, що сформувалося унаслідок зовнішніх міграцій, переважанням городян, високим рівнем урбанізації.
Ø   У США сформувався мобільний ринок праці, на якому працюють як американці, так й іноземці з різних країн світу.
Ø У США сформувалася ринкова модель економіки. Галузева структура господарства США вирізняється чітко вираженою постіндустріальністю.
Ø Наукоємні галузі промисловості є основою усього господарства, серед них машинобудування з електронікою та аерокосмічною галуззю, мікробіологія, генна інженерія.
Ø Сільське господарство США відрізняється високим рівнем продуктивності, незначною часткою зайнятих і переважанням рослинництва.
Ø  Сфера послуг країни має розгалужену систему з переважанням банківського сектору.
Ø    США поділяються на три економічні регіони – Північ, Південь і Захід.

Комментариев нет:

Отправить комментарий

Примечание. Отправлять комментарии могут только участники этого блога.