суббота, 29 марта 2014 г.

Канада  

Площа  Канади – близько 10 млн км2; кількість населення – 33,7 млн осіб. Канада – друга за розмірами країна світу після Росії. За формою державного правління Канада є конституційною монархією, за  формою державного устрою – федерацією.  Столиця країни – Оттава.   Главою  держави є Королева Сполученого  Королівства Великої Британії та Північної  Ірландії.  Представляє монарха в Канаді генерал-губернатор, якого призначає   монарх за поданням прем’єр-міністра.  Грошова  одиниця – канадський долар.  Офіційними мовами в країні є англійська і французька.
Географічне положення Канади на півночі материка визначило її природні особливості. На півдні і північному заході країна межує зі США, з якими підтримує найтісніші економічні зв’язки. Решта кордонів країни – на півночі, заході і сході – морські. До складу Канади входить велика група арктичних островів,  так званий Канадський арктичний архіпелаг, який має суворі природні умови і поки що мало освоєний. Поряд з Канадою розташований  найбільший острів світу Гренландія, вкритий потужним льодовиком. Таке сусідство також впливає на  формування природних, зокрема кліматичних, умов країни.

         Природні умови і ресурси. Канада відрізняється наявністю різноманітних природних ресурсів – мінерально-сировинних, земельних і лісових. На заході Канади здіймаються високі гірські хребти Кордильєр. Гори поступаються місцем Великим рівнинам з їхніми вічнозеленими хвойними лісами на півночі і преріями на півдні. До рівнин на півночі примикає Канадський щит – дугоподібний виступ фундаменту Північноамериканської платформи. У рельєфі – це скелясте плато з розташованими на ньому численними озерами й горбами.

Канада розташована в арктичному, субарктичному та помірному кліматичних поясах. На півночі країни кліматичні умови суворі, узимку з пронизливими вітрами, що утримують температуру набагато нижче нульової позначки. Лише на півдні і заході переважає дещо м’якіший клімат. Найбільша кількість опадів спостерігається на західному узбережжі.
Країна відрізняється величезними запасами водних, і зокрема гідро­енергетичних, ресурсів. Велике господарське значення мають Великі озера  річкою  Св. Лаврентія, водні системи Великих Канадських озер, річки Маккензі з Атабаскою, Нельсон із Саскачеваном та ін. Природа в Канаді перебуває під охороною держави.
Канада посідає одне з перших місць у світі за запасами деревини, володіє значними (світового значення) покладами мінерально-сировинних ресурсів, зокрема рудами кольорових і дорогоцінних металів, залізною та урановою рудами,  нафтою і природним газом,  калійними солями і азбестом, вугіллям.
Народонаселення  і  культура.  Природний  приріст  населення  Канади, як  і  більшості  розвинутих  країн,  становить  менше  1  %о.  А  найголовнішим чинником формування населення країни є імміграція. Так, за рахунок іноземців, які інтенсивно переселялися до Канади в XIX ст., населення країни збільшилося в п’ять разів! Значними міграційні процеси були й до 70-х років XX  ст. Нині темпи переселення населення до Канади суттєво зменшилися. Іммігранти не тільки  вплинули  на чисельність  населення, а й визначили його вікову,  статеву,  національну і професійну структуру. У Канаді переважає населення у віці старше 15 і молодше 65 років. Проте в останні роки намітилася тенденція до старіння населення. Тривалий час в країні переважали чоловіки. Тепер їхня кількість суттєво зменшилася.
Національний  склад  населення  Канади дуже строкатий, проте його основою є дві нації, яких часто називають засновниками  країни. Це – канадці британського походження (40  % від усього населення країни) і канадці французького походження (відповідно 25  %). Є серед жителів корінне населення – індіанці та ескімоси, кількість яких становить близько півмільйона осіб. Найбільше корінного населення проживає в  північно-західній частині країни в провінції Нунавут.
Канада характеризується дуже низькою густотою населення. Найгустіше заселені південні райони країни на кордоні зі  США.  Довжина  заселеної смуги в 40 разів перевищує ширину. Малозаселеними або зовсім незаселеними є території на Півночі та  в  центральній частині країни. У багатих на природні ресурси північних районах проживає тільки 1,5 % її жителів.
Серед віруючих переважають католики  і  протестанти, яких у країні майже порівну (по  40 %),  представники  інших  конфесій  та поза  вірою – близько 20 %. У державі діє дві офіційні мови – англійська та французька. Двомовність дотримується вельми скрупульозно: двомовними є всі офіційні документи, етикетки на товарах, оголошення, написи та ін. Причиною цього є неодноразове загострення мовної проблеми між  канадцями британського та канадцями французького походження, яке вилилося у так званий Квебекський конфлікт.
За оцінками ООН, Канада вже кілька років поспіль є «одним з кращих у світі  місцем  для  проживання»  за загальним рівнем життя, можливістю отримати  освіту,  за  екологічними умовами, за розвитком культури і мистецтва, особистісною безпекою людини тощо. За комплексним показником «індекс розвитку людського потенціалу» Канада стійко випереджає США, Японію та розвинуті країни Європи. У 2002 р. в Канаді набрав чинності імміграційний закон, який забороняє проникнення в країну «з чорного ходу», тобто нелегально.
Господарство. Канада входить до країн Великої сімки. За рівнем ВВП (1,3 трлн дол.) вона посідає тринадцяте місце у  світі. Для Канади, як і для США, характерна ринкова модель розвитку економіки, що ґрунтується на ринкових відносинах, приватному підприємництві та приватній ініціативі, стабільному правовому забезпеченні всіх видів економічної діяльності. В основі динамічного розвитку країни лежить раціональне використання природних ресурсів країни, застосування найсучасніших досягнень НТР, значні іноземні інвестиції, розширення міжнародного співробітництва, зокрема в рамках НАФТА.
Однією з провідних галузей економіки Канади є добувна промисловість, що відрізняє її від більшості розвинутих країн світу (80 %  продукції цієї галузі йде на експорт). У провінції Альберта є  величезні запаси бітуму та бітумного піску. А як відомо, бітум за певних технологій виробництва може використовуватися для виробництва нафти. Значний стрибок цін на нафту, що спостерігався в останні роки, породив у країні значне зростання інвестицій і виробництва «бітумної нафти». Експерти стверджують: якщо ціни на нафту будуть так стрімко зростати, то в найближчому майбутньому Канада без особливих труднощів може стати одним з найбільших у світі постачальників палива.
У структурі  обробної  промисловості  країни головні позиції посідають машинобудування, металургія та деревообробка. 3/4 продукції обробної промисловості виробляють провінції Онтаріо та Квебек. Провінція Альберта є  ядром нафтохімії, а Британська Колумбія – центром лісової промисловості країни.
У Канаді розмістили свої  провідні автомобільні корпорації США і Японія («Дженерал-Моторс», «Форд», «Крайслер», «Хонда», «Ніссан»), хоча власних підприємств цієї галузі країна не має. Натомість Канада є одним зі світових лідерів в авіаційному машинобудуванні і виробництві потягів метро. Однією з найкращих машинобудівних компаній є «Бомбардьє Інк». Частина виробленої продукції потрапляє на канадський ринок, але більшість направляється до південного сусіда.
Для Канади характерне високотоварне, багатогалузеве сільське господарство. Сільськогосподарські угіддя становить лише 7 %  території країни, а чисельність фермерських поселень становить менше 4 %  жителів Канади. Проте тут щороку виробляють 50 млн т зерна, більша частина якого є товарною продукцією експорту. Частка Канади у світовому виробництві зерна становить  4  %  та  13  %  світового  експорту і  20  %  світового експорту пшениці. Головні житниці – це провінції Саскачеван, Альберта та Манітоба.  Ці провінції спеціалізуються також на розведенні великої рогатої худоби і виробництві м’яса. У Британській Колумбії розвинене птахівництво, а Квебек є найбільшим у Канаді виробником молока, володіє другим за розмірами поголів’ям великої рогатої худоби в країні. «Фруктові кошики  Канади», як  називають провінції Нова Шотландія та Британська Колумбія, спеціалізуються на вирощуванні фруктів, зокрема яблук, які експортуються в понад ЗО країн світу. В атлантичних провінціях Канади  вирощують  картоплю. У прибережних водах розвивається рибальство – традиційна галузь країни. Спеціалізується ця провінція переважно на вилові раків, креветок, коропів, лангустів. Суттєве зменшення обсягів риби стало причиною заборони риболовлі у водах на широті Ньюфаундленду і Лабрадору. Дотримуючись  заборони, Канада намагається не допускати в ці води й інші країни,  зокрема Іспанію. Між ними ведеться тривалий економічний і політичний спір із цього питання.

Сфера послуг створює 3/4  ВВП  Канади  і  є  значним  джерелом  доходів країни. Провідна роль у сфері послуг належить торговельним (22 %) і фінансовим (19 %) послугам. Міста Торонто і Монреаль – це  головні фінансові центри Канади, у яких зосереджено  багато  різноманітних фінансових установ, бірж, банків тощо.
Джерелом доходів є й туризм. Торонто, Ванкувер, Монреаль є містами-рекордсменами щодо прибуття туристів з пізнавальною метою.
Добре розвинений в країні й екологічний туризм, що зумовлено наявністю унікальних національних парків. Серед них: Вуд-Баффало – з найбільшим стадом бізонів, Елк-Айленд – лосиний острів, Джаспер – з льодовиками, озерами, гарячими джерелами тощо.
Канада – це країна із  сучасною транспортною системою, у якій розвинені всі види транспорту. Канадські залізниці посідають четверте місце у світі за довжиною. Міста країни з’єднані між собою автомагістралями. Серед них виділяється «Трансканадська автомагістраль», завдовжки у вісім тисяч кілометрів, від Тихого до Атлантичного океану. У Канаді діє найбільш використовувана в світі автомагістраль – Автострада 401. Найбільшим автодорожним вузлом країни є Монреаль з розвинутою системою швидкісних доріг.
Головними канадськими портами є Ванкувер, Монреаль, Галіфакс, Торонто.
Функцію повітряних воріт країни виконують Торонто, Ванкувер і Монреаль.
Зовнішньоекономічна  діяльність. Канада найбільший серед розвинутих країн виробник урану, нікелю, цинку, азбесту, калійних солей, газетного паперу. Вона посідає друге-третє місце в світі з видобутку золота, платини, молібдену, титану, гіпсу, сірки, кобальту, кадмію, міді, свинцю, виробляє достатньо багато алюмінію. Тому одним з напрямків експорту є сировина. Експортує  Канада  також  і  готову  продукцію: автомобілі та комплектуючі до них, верстати, літаки, телекомунікаційне обладнання, хімікати, целюлозу, добрива, електроенергію, алюміній.
Канада імпортує значну частку технологій переважно з країн Великої сімки. Найголовнішим економічним партнером Канади є США. Товарообіг між цими двома країнами є найбільшим у світі. Економічна інтеграція цих двох країн є джерелом процвітання Канади, хоча й створює проблему економічної залежності, особливо технологічної. Помітна також інформаційна експансія США в Канаді. Так, 80 %  усіх журналів та 90 % фільмів, що демонструються в Канаді,  мають американське походження.
Канадсько-українські відносини розвиваються динамічно з часів набуття Україною незалежності. Наприклад, Канада першою визнала суверенітет нашої держави, налагодила повітряне сполучення. Крім того, між двома країнами підписано низку угод про співпрацю в галузі освіти, з питань надзвичайних ситуацій, з питань захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС, підписано також комерційні угоди між бізнесменами. Канада є торговельним партнером України. Вона неодноразово надавала допомогу Україні в розвитку інфраструктури, ПЕК, фермерських господарств, розвитку малого й середнього бізнесу.

 ВИСНОВКИ:
Ø    Канада розташована в межах трьох географічних поясів на півночі Північної Америки. Країна володіє різноманітними природними ресурсами, що визначає її господарський розвиток.
Ø             Найголовнішим чинником формування населення країни є імміграція.
Ø    Для Канади характерна ринкова модель розвитку економіки, у  якій провідними є добувна галузь промисловості і високопродуктивне сільське господарство.
Ø    Сфера послуг Канади створює понад 75 %  ВВП країни. Провідними галузями цієї сфери є торговельні, фінансові, туристичні та транспортні послуги.

Комментариев нет:

Отправить комментарий

Примечание. Отправлять комментарии могут только участники этого блога.