понедельник, 22 июля 2013 г.

Північна Америка: 

Населення, політична карта та господарство

У Північній Америці проживає 8 % населення світу, переважно європеоїдної раси, а також негри й індіанці. Значні території безлюдні (переважно на півночі Канади), найгустіше населені Бермудські острови і північно-східне узбережжя США. Три четверті населення Північної Америки проживає в містах; найбільші міські агломерації: Мехіко, Нью-Йорк, Лос-Анджелес, Чикаго, Даллас, Делавер, Х'юстон, Торонто, Вашингтон, Маямі.
До відкриття Північної Америки європейцями, її територія була заселена місцевими племенами, які проникли на континент близько 30 000 років тому через Беринговий міст (на місці Берингової протоки). Доказом належності індіанців до монголоїдної раси є характер поселень, знайдених археологами, щодо темний колір шкіри. Американська гілка має особливі ознаки: високий зріст, розріз очей, червонуватий відтінок шкіри, орлиний ніс. Особливо високорозвиненими були цивілізації індіанців Мексики – ацтеків і майя – держави з високою щільністю населення, розвиненою наукою культурою і господарством.

До корінному населенню так само відносяться ескімоси. Вони живуть на узбережжі Північного Льодовитого океану і на півдні Гренландії.


 
 
 
Історична довідка: Корінні жителі Америки – ескімоси й індіанці, які належать до американської гілки монголоїдної раси. Під назвою індіанці об'єднані численні етноси, які відрізняються за зовнішнім виглядом, культурою, мовою. До приходу європейців індійські племена перебували на різному рівні розвитку. На вищому щаблі стояли народи Мексики й Центральної Америки – майя, ацтеки. У середні віки майя вже будували міста, мали свою писемність і систему лічби, володіли технологією обробки металу. Ацтеки прийшли на Мексиканське нагір'я з півночі, де заснували місто Теночтитлан. Спочатку більшість ацтеків жили в цьому місті та його околицях, створивши своєрідне місто-державу. Потім було створене політичне об'єднання, що складалося з ацтеків і деяких сусідніх народів.
Першими європейцями, що перетнули океан і досягли Північної Америки, були нормани. Ще в X ст. вони заснували поселення на узбережжі Лабрадору і Ньюфаундленду. Але активне освоєння материка почалося після плавань Христофора Колумба. Від XV ст. на материк стали прибувати переселенці з Європи. Іспанці на чолі з Е.Кортесом завоювали сучасну Мексику. На початок XVII ст. великою територією на східному узбережжі материка володіла Англія. У долині річки Св. Лаврентія жили французи. У 1619 р. до Америки прийшов перший корабель із чорними невільниками з Африки. Свій внесок в освоєння Північної Америки зробили росіяни, які зі XVII ст. наполегливо просувалися на Аляску та північно-західне узбережжя континенту, засновуючи там поселення. Так продовжувалося аж допоки царський уряд у 1867 р. не продав російські володіння на Алясці Сполученим Штатам.
Сьогодні нащадки рабів – афроамериканці – становлять понад 12 % населення США.
Колонізація материка змінила склад населення. Корінні народи були знищені або витіснені на несприятливі землі. Сучасна чисельність корінного населення менше 1%. Під час колонізації для роботи на плантаціях нових землевласників з Африки були завезені сотні тисяч чорних рабів, які отримали свободу лише в XIX столітті. Сьогодні на материку живуть нащадки різних народів Африки.
У Мексиці основну частину населення складають метиси. У США та Канаді переважають нащадки англійців, ірландців, німців, французів і т.д.
Майже 9/10 площі континенту займають три великі країни: Канада, США та Мексика: Канада, що посідає друге місце у світі за площею; США, що займає перше місце у світі за рівнем економічного розвитку, третє місце за кількістю населення та четверте – за площею, і Мексика, що посідає 11-е місце у світі за кількістю населення. При цьому на континенті розташовано багато невеликих, насамперед острівних держав.


США 
Площа – 9,6 млн кв. км
Населення – 303 млн осіб 
Столиця – Вашингтон

США – друга за площею країна Північної Америки. Вона займає центральне положення на материку, межуючи на півночі з Канадою, на півдні – з Мексикою. США є найбільш розвинутою і передовою державою світу.
Природа країни надзвичайно різноманітна. На заході здіймаються гори Кордильєри, на сході – Аппалачі. Ніде у світі немає таких великих рівнин з сприятливим для життя і господарської діяльності кліматом. США посідають провідне місце серед країн світу за запасами вугілля, нафти і природного газу, залізних і марганцевих руд, міді і цинку, а також деревини.

За кількістю населення США посідають третє місце у світі. Більшу його частину складають нащадки переселенців з Європи. У США проживає й багато американців українського походження – близько 1 млн осіб. Великий відсоток афроамериканців – нащадків народів Африки. Вони говорять англійською і зробили великий внесок у господарство країни і формування американської культури. Лише 1 % від загальної кількості населення складають нащадки корінного населення – індіанці, ескімоси, алеути, гавайці. США порівнюють з казаном, у якому люди різних національностей з різних куточків світу сплавилися в єдину націю – американці США. Державною мовою в країні є англійська.

Більше половини американців живуть в „одноповерховій” Америці – котеджах, розкиданих у приміській зоні. Великі міста – Нью-Йорк, Лос-Анджелес, Чикаго та інші – простяглися уздовж узбереж океанів і на берегах Великих озер. Зливаючись між собою, вони утворюють суцільну міську смугу.

Різноманітні природні умови, багаті природні ресурси та підприємницький характер перших переселенців сприяли тому, що США за порівняно короткий строк стали найпотужнішою державою світу.

Країна успішно впроваджує в господарство нові технології. США – країна з високо розвинутою промисловістю. Провідними її галузями є чорна і кольорова металургія, які у великих кількостях виплавляють сталь, мідь, алюміній, цинк, свинець. Країна є одним із найбільших світових виробників продукції машинобудування. Національною гордістю американці вважають автомобілебудування. Продукція заводів „Дженерал моторс”, „Форд” і „Крайслер” відома в усьому світі. США – лідер у виробництві авіаційної (компанія „Боїнг”) та ракетно-космічної техніки. Провідними галузями США і світу є виробництво приладів, електронного обладнання, комп’ютерної техніки („АЙ-БІ-ЕМ”, „Епл-Макінтош”) та розробка комп’ютерних програм („Майкрософт”). Добре розвинуті електроенергетика, хімічна, харчова, легка галузі.
Сільське господарство різноманітне і високопродуктивне. Ферми і ранчо повністю забезпечують країну продуктами харчування. Провідними галузями рослинництва є вирощування кукурудзи, пшениці, сої, арахісу, соняшнику. Багато збирають цукрових буряків і цукрової тростини, бавовнику, тютюну. Вражають і масштаби тваринництва. Дуже багато розводять великої рогатої худоби, свиней, овець, птахів. Розвинутий морський рибний промисел.
Забезпеченість країни транспортною мережею (автошляхи, залізниці і річкові шляхи) – одна з найвищих у світі. У державі хороші швидкісні шляхи з багаторівневими транспортними розв’язками. Розвинуті також авіаційний і трубопровідний транспорт. Іншим країнам США продають автомобілі, літаки, продукція електронної і хімічної галузей, військову техніку, сільськогосподарську продукцію. Крім того, у цій країні „народилися” і поширилися світом гамбургери, джинси, джазова музика, ковбойські фільми.
 
 


КАНАДА
Площа – 10 млн кв. км
Населення – 33,3 млн осіб 
Столиця – Оттава
Це друга за площею країна світу, яка займає більшу частину Північної Америки. Канада на мові індіанців-ірокезів означає поселення, група хатин. Її єдиним сусідом є США.
Природа Канади, як і США, різноманітна: великі рівнини на сході та високі Кордильєри на заході, хвойні і мішані ліси та неозорі степи. Суворий клімат арктичних пустель і тундри та багаторічна мерзлота у північних районах перешкоджають господарській діяльності. За кількістю річок і озер Канада тримає першість у світі. Надра Канади багаті на нафту і природний газ, вугілля, руди чорних і кольорових металів (алюмінієві, мідні, свинцеві, цинкові, срібло, золото).
Населення Канади таке ж строкате за національним складом, як і в США. Більшу частину складають англоканадці і франкоканадці. Тому в країні дві державні мови – англійська і французька. Корінні жителі – індіанці та ескімоси – становлять незначну частку. Крім того, в Канаді багато проживає німців, італійців, китайців, поляків, росіян і українців. Канада – одна з найменш населених країн світу. Середня густота населення складає лише 3 чол./км2. Це пояснюється суворими природними умовами на значній частині території країни. Більшість населення проживає на півдні країни і здебільшого у містах. Найбільшими містами є Торонто, Монреаль, Оттава.

Канада – високорозвинута країна світу. Вона має сучасну багатогалузеву промисловість. Провідною галуззю є гірничодобувна. Тому країна посідає провідне місце у світі з продажу мінеральної сировини. Дуже потужною є електроенергетика, яка базуються на власних ресурсах нафти, природного газу і вугілля, а також гідроресурсах. Розвинуті чорна і кольорова металургія: Канада – найбільший у світі виробник цинку, нікелю, алюмінію, молібдену. Добре розвинута хімічна промисловість. Світове значення має деревообробна та целюлозно-паперова галузь.

У сільському господарстві переважає тваринництво. Цьому сприяють значні площі природних пасовищ. Розводять велику рогату худобу, свиней, птахів. Провідне місце у рослинництві посідає виробництво зернових: пшениці, ячменю, вівса. Добре розвинуте рибальство. Канада відома як світовий постачальник мороженої риби. Розвинутий хутровий промисел.

Добре розвинені всі види транспорту. Через усю країну простягаються швидкісні автомагістралі. Розгалужена мережа залізниць. У перевезенні пасажирів і вантажів помітну роль відіграє також водний річковий і озерний транспорт. Важливе значення має повітряний транспорт. Потужний морський торгівельний флот робить Канаду великою морською державою.

Канада постачає на світовий ринок мінеральну сировину, продукцію деревообробної, целюлозно-паперової та машинобудівної промисловості.
 
 


МЕКСИКА
Площа – 2 млн кв. км
Населення – 108 млн осіб 
Столиця – Мехіко
Це третя за величиною країна Північної Америки. Вона розташована на півдні материка. На півночі межує із США, на півдні – з Гватемалою і Белізом. Природа Мексики своєрідна. В країні поширені плоскогір’я, плато, гірські хребти, натомість низовини займають лише вузькі прибережні смуги. Характерною рисою є висока сейсмічна активність і поширення діючих вулканів. Тому в Мексиці часто трапляються землетруси. На значних територіях панує спекотний і сухий клімат. Багато ендеміків серед кактусів, агав і юкк. Надра країни багаті на руди чорних і кольорових металів (мідні, свинцеві, цинкові, олов’яні, вольфрамові, золото, платина). За видобутком срібла і графіту Мексика є світовим лідером. Нині на перший план вийшла нафта і природний газ, які видобувають на узбережжі Мексиканської затоки.
Серед населення переважають метиси – нащадки від шлюбів європейців з індіанцями та індіанці, на відміну від США і Канади частка європейців невелика. Державна мова – іспанська, проте багато мексиканців розмовляють різними індіанськими мовами. Густота населення в Мексиці значна – понад 50 осіб/км2. Відсутність роботи у сільській місцевості змушує людей переїздити у міста. Тому нині більшість населення зосереджена у містах. Найбільші з них – Мехіко, Гвадалахара, Монтеррей.

Велику роль у господарстві країни відіграє промисловість. Розвинутими є чорна і кольорова металургія, хімічна і нафтохімічна промисловість, машинобудування, легка і харчова галузі. Тисячі підприємств збирають автомобілі, комп’ютери, побутову електроніку.

У сільському господарстві провідне місце належить рослинництву. Основні культури – кукурудза, соя, пшениця, бавовник, кава, цукрова тростина. В Мексиці вирощують агаву, з якої отримують грубе волокно, що йде на виготовлення паперу і мотузок. На світовому ринку користуються попитом цитрусові, банани, ананаси, манго, папайя. Тваринництво має м’ясо-вовнове спрямування. Розводять велику худобу, овець, віслюків, коней, птахів. Розвинуте риболовство. 

Країна має розвинений транспорт: автомобільний, залізничний, морський, авіаційний. На світовому ринку Мексика продає кольорові метали, нафту і нафтопродукти, автомобілі, бавовну, кава, фрукти та овочі.

 
 

Україна та Північна Америка

Україна веде активну роботу майже з усіма країнами Північної Америки.
Найбільше ж наша держава співпрацює з Канадою та США. Канада - це перша країна, яка визнала незалежність України. Саме в Канаді проживає найчисельніша українська діаспора. 
З квітня 1992 року діє Посольство Канади в Україні, у листопаді 1992 року було відкрито Посольство України в Канаді, а пізніше - Генеральне консульство України в Торонто (березень 1993 року). Основні принципи та напрями розвитку відносин між двома країнами зафіксовано в „Спільній декларації про Особливе партнерство між Україною та Канадою", підписаній у Києві 31 березня 1994 року, а також „Спільній декларації про подальший розвиток відносин Особливого партнерства між Україною і Канадою", підписаній у Києві 05 грудня 2001 року. Крім того, розвиток відносин між двома країнами в основних сферах та галузях двостороннього співробітництва регулюється 45 міжурядовими та міжвідомчими документами. Розвиток відносин у перші роки незалежності України характеризувався активним діалогом на міждержавному рівні, символічне місце в якому належить візиту Генерал-губернатора Канади українського походження Рамона Гнатишина 28 вересня-01 жовтня 1992 року, який став першим офіційний візитом Глави Канади в Україну. Особливе місце у двосторонніх відносинах належить питанням культурно-гуманітарного співробітництва, та зокрема, підтриманню зв'язків з українською громадою Канади. 
Сполучені Штати Америки є стратегічним партнером України. Цей вибір зумовлюється, виключно великою роллю США у світовій економіці й політиці. Жодна важлива подія в світі не обходиться без прямої або опосередкованої участі Сполучених Штатів.

Комментариев нет:

Отправить комментарий

Примечание. Отправлять комментарии могут только участники этого блога.